E-Knjige za šolo

E-Knjiga je postala zelo popularna beseda za literaturo v 21. stoletju. E-Knjige naj bi bile prihodnost tudi v šolskem sistemu. Če pomislimo malo bolj podrobno oz. se vprašamo, kaj sploh je E-Knjiga?

Knjiga je tiskana oblika zapisa, kjer ima vsebina neko zgodbo oz. neko vrednost za uporabnika. E-Knjiga je sicer okrajšava za Elektonsko Knjigo a je vseeno ne moremo primiti v roke. Publikacija E-Knjige danes ni problem, saj jo lahko objavi vsak, ki ima blog ali spletno stran, torej pregled nad kvaliteto je slabši. Tiskane Knjige se vedno dajejo pred objavo Lektorirati, pri elektronskih knjigah pa ni vedno tako.

Konec koncev lahko rečemo, da je cel splet ena velika E-knjiga. Kakor koli že pa elektronske knjige še vedno ni možno prijeti v roke in občutek pri branju je tudi drugačen. Slednje so malenkost ublažili z novimi tehnologijami kot je npr. Kindle. Držati tiskano knjigo pa je in vedno bo povsem drugače.

V šolskem sistemu je uporaba elektonskih knjig pozitivni prispevek, zaradi manjšega stroška za starše, to pa je tudi vse. Na drugi strani pa se moramo zavedati, da je za razvoj oz. učenje potrebna uporaba vseh naših čutov. Lep primer je učenje matematike o ulomkih. Na eni šoli v ameriki učijo malčke koliko je 1/4 tako, da učiteljica v šolo prinese torto in jo razreže na 4 kose. Otrok na ta način vidi, sliši, otipa in okusi. Torej uporabi vse čute in se tako lažje ter hitreje nauči.
Da se vrnemo nazaj, pri elektonskih knjigah učenci ne bodo uporabljali svinčnike in kulije temveč računalnike na katerih bodo samo označevali ali tipkali, knjige dejansko sploh ne bodo držali.

Kakor kaže bo znanje po informacijski tehnologiji bolj pomembno, kot uporabno znanje tehnike ali družbenih ved. Če se že odločamo za E-Knjige vsaj pazimo na kvaliteto njihove vsebine.