Lektoriranje


Lektoriranje je strokovno pregledovanje besedila na podlagi slovničnih, pravopisnih, jezikoslovnih in slogovnih pravil jezika. Lektoriranje opravljajo za to usposobljeni ljudje, tj. lektorji. Lektorji so po poklicu profesorji slovenščine ali univerzitetni diplomirani slovenisti. Pri Lektoriranju lektorji uporabljajo svoje znenje, pomagajo pa si z jezikoslovnimi priročniki, kot so pravopis, slovnica in slovarji. Prav tako je pomembno, da med Lektoriranjem lektor uporablja tudi korpuse, dostopne na spletu (kot npr. Fidaplus), kadar mora preveriti rabo v živem jeziku.

Lektoriranje je tako dolgotrajen postopek in ne gre zgolj za enkratno branje besedila. Navadno lektor besedilo, ki ga Lektorira, prebere vsaj trikrat. Prvič gleda pravopisno in slovnično pravilnost besedila, drugič je pozoren na koherentnost in kohezivnost besedila, pri tretjem branju pa gleda besedilo kot celoto. Ob koncu Lektoriranja lektor vedno pregleda tudi tipkarske napake, največkrat si pomaga kar s pregledovalnikom besedil.

Kadar med Lektoriranjem lektor naleti na kakšne nejasnosti, ki jih sam, kljub svoji strokovnosti, ne zmore odpravitit, si pomaga s t. i. referenčnimi besedili. lahko pa se obrne kar na avtorja besedila in tako zelo hitro reši nastali nesporazum.